Amerikan Vizesi Vs Schengen Vizesi

Amerikan Vizesi Ve Schengen Vizesi

Seyahat öncesi vize almak birçok gezgin için korkulu rüya görmek gibidir. Onca belgenin hazırlanması ve konsolosluklara teslim edilmesi uzun bir süreç olduğu gibi, iş bununla da bitmez. Mülakat sürecine girmek insanları yay gibi gerer. Schengen vizesi alırken mülakata girme konusu pek söz konusu değildir veya girilse de üstünkörü bir şeyler sorup geçilir.

Buna karşılık Amerikan Konsolosluğu’na vize başvurusu için gidildiğinde, kesinlikle mülakata girmek gerekmektedir. Bu da Amerika vizesi alacakların en çok çekindikleri veya merak ettikleri konudur.

Günümüzde internette gezginlerin kendilerine ait blog sayfaları açmaları ve oraya seyahat öncesi ve seyahat sırasında yaşadıkları tüm tecrübeleri ayrıntılı bir şekilde aktarmaları büyük bir avantajdır.

Bugün Schengen Vizesi Almak veya ABD vizesi edinmek gibi konular internette aratıldığında, olayı başından itibaren adım adım anlatan blog yazıları bulunabilir. Aslına bakarsanız 10 yıl önce seyahat eden insanlar, bu çeşit bilgilerin yarısını bile bulamıyordu. Blog yazarlığı bu kadar gelişmiş olmadığı için, el yordamı ile iş yapmak zorundaydınız ve bu da red alma ihtimalinizi artırıyordu.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır

Amerika Vizesi Nasıl Alınır

Amerika Turistik Seyahat Vizesi Almak

Amerika vizesi almak aslına bakarsanız göründüğü kadar zor değildir. Çoğu insan mülakata girince ne sorulacağından ve nasıl kusursuz İngilizce konuşacağından çekinir ve boşuna stres yapar. Aslına bakarsanız Amerika vizesinde daha konsolosluğa gitmeden vize alıp almayacağınız belli olmuştur bile… Zira DS-160 formu denen ön bilgi kayıt formu doldurulduğunda, sizin hakkınızda küçük çaplı bir istihbarat yapılıyor ve vize almaya uygun olup olmadığınız muhtemelen sizinle mülakat yapan memurun zaten bilgisi dâhilinde oluyor. Durum böyle olunca, zaten mülakatta ağzınızla kuş tutsanız size vize vermezler. Ha eğer şartlarınız uygunsa da, zaten mülakatta çok büyük bir pot kırmadıkça vize alacaksınız demektir.

Amerikan Vizesi İçin Fotoğraf Boyutları
Amerikan Vizesi İçin Fotoğraf Boyutları

Amerika vizesi için gerekli fotoğraf boyutu, gerekli evraklar, vize ücreti gibi konular yüzlerce kez internette yazıldığı için bu konuda detay vermeyi gerekli görmüyorum. Ancak eğer Amerika Vizesi alma konusunu A’dan, Z’ye detaylı anlatan bir blog yazısına ihtiyacınız olursa Amerikan Vizesi Almak isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Schengen AB Ülkeleri Seyahat Vizesi Almak

Schengen Vizesi almak aslına bakarsanız özünde evrak toplamaktan geçiyor. Size çarşaf gibi uzun bir liste verilecek ve tüm evrakları edinmek zorunda kalacaksınız. Eğer düzenli bir işiniz, belgeleyebildiğiniz bir geliriniz varsa ve sigortalı olarak bir şirkette en az 3-4 aydır çalışıyorsanız vize alma konusunda sorun yaşayacağınızı pek sanmıyorum.

Bu şartları karşılayan bir birey, seyahat planını da düzgün bir şekilde dilekçe ile ibraz ettiğinde (tabi ki uçak bileti ve rezervasyonlarla birlikte) kendisini Schengen vizesini almış gibi kabul edebilir. Dediğim gibi çok anormal bir durum olmadıkça zaten bakılan şartlar bunlar.

En Kolay Vize Alınan Avrupa Ülkeleri

Bu konuda elbette hiç kimse yüzde yüz güvence veremez. Ancak diğerlerinden daha kolay vize veren Avrupa ülkelerinin başında İtalya ve İspanya gelmektedir. Bu ülkelere başvurup da ret alan Türk vatandaşı istatistiklere göre oldukça azdır. Buna karşılık Yunanistan Konsolosluğu‘nun da çok zorluk çıkarmadığı söyleniyor.

Ancak Avusturya, Almanya, Hollanda ve Fransa gibi Türklerin yoğun olarak yaşadığı memleketlerde, Konsolosluklar sanırım işi biraz daha sıkı tutuyorlar. Akrabası olan Türklerin kalıcı olarak göç edip, kaçak çalışacağı ve yakınlarının yanında kalacağı gibi bir tereddüt içinde olduklarını düşünüyorum. Bu yüzden vize verecekleri kişinin arka planını çok daha sıkı tarıyorlar ve mümkün olduğu kadar da kısa vadeli vizeler veriyorlar.

Bazen vizelerin verildiği gün sayısı, yalnızca seyahati kapsayacak şekilde bile olabiliyor. Örneğin 7 gün, 10 gün veyahut 15 gün vize verildiği oluyor. Bu da tabi oldukça kısa bir süre ve tatil planı yapanlar için esneklik bırakmıyor.

Ancak bir kez Schengen Vizesi aldığınızda işinizin ikinci kerede daha kolay olacağı da aşikâr. Hatta birkaç kez vize alanlara bazen 3 veya 6 aylık Schengen veriliyor ve bu da işleri çok kolay hale getiriyor.

Avrupa Schengen Bölgesi Ülkeleri

Avrupa Schengen Bölgesi Ülkeleri

Schengen vizesini yine aynı şekilde her yönüyle anlatan bir seyahat yazısına ihtiyaç duyarsanız, Schengen Vizesi Almak isimli blog yazısını size tavsiye edebilirim. Bu yazıda temiz ve düzenli bir şekilde yönlendirme yapılıyor. Yazar sorunsuz bir şekilde vize alınabilmesi için gayet yerinde önerilerde bulunuyor. Tüm olayı en başından itibaren ele alması da bir avantaj diyebiliriz. Böylece evrakları bir araya getirme sürecinde neler yapmanız gerektiği bir reçete gibi not edilmiş.


Blog’tan Önerilen Diğer Yazılar:


Serhat Engül

2 Comments Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s